Ev Yapımı Domates Sosu

Sosyal hesaplarında paylaş:

veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

Malzemeler

Porsiyon ayarlayın:
5 kg Domates Olgun ve kırmızı
5 yemek kaşığı Kaya tuzu

Ev Yapımı Domates Sosu

by zübeyde saraçoğlu

Mutfak:

  Yazın yapalım güzel domateslerin kışın tadına varalım

  • 45
  • 5 Kişilik
  • Kolay

  Malzemeler

  Talimat

  Paylaş

  Yaz sonu ve Sonbaharın güzelliklerinden biri de kışa hazırlık yapmaktır. Günlerin kısaldığı, akşamların hafif serinlediği, ağaçların yapraklarının artık kahverengi olup yerlere düşmeğe başladığı, hafif yağmurların attığı, biraz hüzünlü ama güzel günlerin en keyifli kısımlarından biridir bence.

  Pazarlara gidilir, bahçelere gidilir, en güzel , en kırmızı ,en lezzetli, en tombul, domatesler seçilir ve eve getirilir. Domates sosunu benim gibi 40 ila 50 kilogram domatesten yapıyorsanız eğer o gün mutfakta başka iş yapmayın kesin. Ben yemeklerini, tatlılarımı, salatalarımı bile bir gün önceden yapıp o günü sadece domates sosuna ya da salçasına ayırıyorum. Aksi takdirde mutfak son derece karışık oluyor ve ben o gün yapacağım domates sosun zevkine varamıyorum.

  (Visited 1.210 times, 1 visits today)

  Aşamalar

  1
  Bitti
  5

  Kavanoz Hazırlık

  İlk önce yapacağımız kavanozları ve kapaklarını steril etmek.Büyük tenceremize kavanoz ve kapaklarını yerleştirelim, birbirlerine çarpmamasına dikkat edelim tabi. Yaklaşık 10- 15 dakika kaynatalım. Maşa ile alarak temiz bir mutfak havlusunun üzerinde bekletelim.
  Ben yarım kg'lık kavanozlar kullanıyorum, kışın soslarımızı kullanırken kapağını açtıktan sonra buzdolabında koruyacağımız için çok yer kaplamıyor ve hemen tüketiyorum.

  2
  Bitti
  30

  Domates için hazırlık

  2. adım olarak, domatesleri kabukları ile kullanacağımız için güzelce fırçayla yıkayalım, (Benim bu iş için aldığım özel fırçam var, sadece sebzeler için kullanıyorum) Sadece domatesler iyice olgunlaşmış ise kabuklarını kesebiliriz.

  Sonra dörde bölelim ve büyük bir tencerenin ağzı iyice doluncaya kadar yerleştirelim.

  Lezzet versin diye tencerenizin büyüklüğüne göre 1 yada 2 yemek kaşığı kaya tuzu koyalım. Kilogram başına 1 yemek kaşığı hesaplayabiliriz. Çok tuz koymamakta fayda var. Ve başlayalım kaynatmaya. Domatesler yarı yarıya azalıp iyice koyulaşınca blenderla püre haline getirelim biraz daha kaynatalım.

  Not: Domatesler çok sulu ise; ateşe koyduktan hemen sonra ve biraz kaynattıktan sonra (yaklaşık 10 dakika) sarı bir suyun üzerine çıktığını göreceksiniz bu suyu dökelim ve tekrar kaynatmaya başlayalım. Eğer uzun İtalyan domatesi kullanıyorsanız çok sulu olmadığı için bu işleme ihtiyaç kalmayacaktır.

  3
  Bitti
  10

  Kavanozlama

  Steril ettiğimiz kavanozlara büyük huniler yardımıyla boşaltalım. Bu işi domatesler henüz sıcakken yaptığımız için bu tür bir kavanoz hunisi çok işe yarıyor.

  Hemen ardından steril ettiğimiz kapakları kapatalım ve temiz bir bez yaydığımız bir tepsinin üzerine yerleştirelim ve mutfağımızın loş bir köşesinde 1 gün bekletelim.

  önceki
  Ev Yapımı Turşu
  sonraki
  Sütlü Peynirli Biber Turşusu
  önceki
  Ev Yapımı Turşu
  sonraki
  Sütlü Peynirli Biber Turşusu

  Yorumunuzu Ekleyin

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.