Erikli Galette (Erikli Tart)

Sosyal hesaplarında paylaş:

veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

Malzemeler

Porsiyon ayarlayın:
150 gr. Tereyağı Soğuk ve küçük küpler halinde kesilmiş
1/4 su bardağı Su buzlu da olabilr
2 su bardağı Un
1 fiske Tuz
2 yemek kaşığı Toz Şeker
1 kg Kırmızı erik
5 yemek kaşığı Toz Şeker Üzerine serpmek için

Erikli Galette (Erikli Tart)

by zübeyde saraçoğlu

Kırmız erikle çıtır tartın en güzel uyumu

  • 95
  • 8 Kişilik
  • Orta

Malzemeler

Talimat

Paylaş

Meyveli tatları çok sevdiğimi artık biliyorsunuz 🙂 Gerçekten leziz, çıtır ve hem kahvaltıya hemde çay saatine yakışır bir lezzete ne dersiniz? Erikleri dizmesi biraz zaman alıyor ama gerçekten de keyif veriyor.

Galetta bir çeşit tart ama tart kalıbında pişmiyor. Yağlı kağıdın üzerine hamuru açıp, meyveleri dizip sonra kenarlarını kıvırıyorsunuz işte bitti. Kalıba taşımak, taşırken hamurun kırılması falan gibi sıkıntılar da yok 🙂 birçok meyveyle de yapabilirsiniz. Şeftali, kayısı, elma , vişe  gibi. Hatta tuzlusu bile oluyor, çünkü son derece pratik.

 
(Visited 2.717 times, 1 visits today)

Aşamalar

1
Bitti
20 + 60

Hamur Hazırlama

1-Un, şeker ve tuzu karıştırıp rondoya koyalım.Soğuk ve küçük parçalara ayrılmış tereyağımızı ilave ederek bir kaç kez karıştıralım.
2- Soğuk suyumuzu azar azar ilave edelim. Tekrar karıştıralım. Kum dokulu bir hamur olacak, Hamurunuzda oluşacak görüntüye göre biraz daha su yada un ilave edebilirsiniz.
3- Hamurumuzu toplayıp streç filme sarıp buzdolabında 1 saat kadar dinlendirelim.
4- Bu sürenin sonunda yağlı kağıt serilmiş tezgahımıza alalım ve fırın tepsimizin çapına göre açalım. (30- 35 cm kadar )
5-Hamurumuzu tekrar buzdolabına atalım, bırakalım soğusun.

2
Bitti
15

Erikleri Hazırlama

6- Biz bu arada, eriklerimizi yıkayıp kurutalım ve ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkartalım. Çekirdekler zaten çok küçük olacağı için gayet kolay oluyor ve eriğin formuna zarar vermiyoruz.
7- Daha sonra yarım erikleri yaklaşık yarım santim olacak şekilde elma dilimi şeklinde keselim.

3
Bitti
15

Şekil Verme

8- Buzdolabından aldığımız hamurumuzun üzerine öncelikle fırın tepsisine alalım ve ilk olarak 2 yemek kaşığı tozşeker serpelim.
9- Dış kenarı 3 parmak kadar boş kalacak şekilde eriklerimizi dizelim. (biraz üst üste binecek şekilde ve yuvarlak olarak birkaç sıra olsun) Bu noktada vaktim yok derseniz, erikleri gelişigüzel de koyabilirisiniz.
10- Erikleri hamurun üzerine yerleştirden sonra, boşluk bıraktığımız kenarlarını içeri doğru kıvıralım ve yine üzerine birkaç kaşık toz şeker serpelim. Böylece galettemiz pişerken eriklerimizde adeta bir marmelat gibi olsun :)

4
Bitti
45

Pişirme

11- Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kenarları pembeleşinceye ve eriklerde pişinceye kadar yaklaşık 45-50 dakika pişirelim.

Ilık olarak yanında bir top dondurma yada çırpılmış krema ile enfes olacaktır.

önceki
Reçelli Mini Tart
sonraki
Nektarinli Vişneli Tart
önceki
Reçelli Mini Tart
sonraki
Nektarinli Vişneli Tart

Yorumunuzu Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.